Имаме присутни 7 гости и нема членови

updated 12:30 PM BST, Aug 8, 2016
Свечената академија за Св. Климент утре во Центарот за култура- Охрид
Свечената академија по повод 1100-годишнината од упокојувањето на Св. Климент Охридски, на Македонската академија на науките и уметностите под наслов „Корените на
„Пелистерка“ достави 50.000 литри вода во настраданите места од поплавите
Македонската компанија „Пелистерка“ достави 50.000 литри вода за пиење во местата кои најмногу беа погодени од завчерашното големо невреме што го зафати скопскиот
Светиот пророк Илија
Боговидец, чудотворец, ревнител за Божјата вера. Родум од племето Ароново, од градот Тесвит и затоа е наречен Тесвитјанин. Кога се роди Илија, неговиот татко Савах в
Едукативно-превентивна акција
Во рамките на  работата и реализацијата на предвидените програмски активности во годишната програма, Општинскиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата-
Ристе Ристески со бесплатен концерт на плажа во Охрид
Момчето кое успеа да го освои сето внимание на дивата Јелена Карлеуша, но и да се избори пред сите препреки низ круговите во популарното регионално шоу „Ѕвездите н

ОХРИД

Боговидец, чудотворец, ревнител за Божјата вера. Родум од племето Ароново, од градот Тесвит и затоа е наречен Тесвитјанин. Кога се роди Илија, неговиот татко Савах виде ангели Божји околу детето како го повиваат во оган и му даваат да јаде пламен. Ова беше предзнак за неговиот пламенен карактер и за богодаруваната огнена сила во него. Целата своја младост ја мина во богомислие и во молитва, повлекувајќи се често во пустината за во тишина да ...
Во рамките на  работата и реализацијата на предвидените програмски активности во годишната програма, Општинскиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата-Охрид на 29. 07. 2016 година (петок) во 11 часот и 30 минути, ќе ја реализира  едукативно-превентивната акција „Вози одговорно-животот е во твои раце“.   ...

МАКЕДОНИЈА

Свечената академија по повод 1100-годишнината од упокојувањето на Св. Климент Охридски, на Македонската академија на науките и уметностите под наслов „Корените на словенската...
Македонската компанија „Пелистерка“ достави 50.000 литри вода за пиење во местата кои најмногу беа погодени од завчерашното големо невреме што...
Женскиот камерен хор „Св. Злата Мегленска“ под раководство на Летка Димовска – Полизова освои три златни медали и стана светски...
Денот на раѓањето на Свети Јован Кристител - 7 јули, или во народот попознат како Иванден, има особено значење во...
Ансамблот „Танец“, кој повеќе од шест децении е симбол на македонскиот фолклор, традиција и култура, го заврши првиот дел од...

СПОРТ

Таеквондо клубот ХВА РАНГ ИТФ од Лескоец викендов учествуваше на еден од најсилните турнири за пролетната натпреварувачка сезона во Љубљана,...
Теквон-до клубот ХВА РАНГ ИТФ Лескоец-Охрид на 23 април зеде учество на еден од најсилните турнирi во централна Европа, во...